Logo Pic
KötőSzó 2024. november 11.

Evangélikus templomtúra busszal Újpalotától Budafokig

Fővárosunk születésnapjának apropóján – 1873. november 17-én jött létre Budapest a Duna bal partján fekvő Pest, a jobb parti Buda, illetve Óbuda egyesítésével – felfedezőútra invitáljuk olvasóinkat: szálljunk fel együtt a város egyik leghosszabb – Pesten és Budán is megforduló – buszjáratára, legyen ennek útvonala a fonal, amelyre felfűzzük a közben útba ejthető evangélikus templomokat.

Szöveg: Galambos Ádám | Fotók: Magyari Márton 

e133-busz-foto-magyari-marton-03.jpg

Utazásunk tervezésekor elővettünk egy Budapest születésekor készült kataszteri térképet, és rögtön láttuk, hogy a városegyesítés előtt egészen más utakon járhattunk volna, hiszen az érintett útszakaszok legtöbbje még nem létezett. A térképről a számok világába átlépve felfedeztük, hogy az egyesítés előtti, 1869-es adatok szerint a majdani Budapest területén élők száma még nem érte el a háromszázezer főt, és a lakosok öt százaléka vallotta magát evangélikusnak.
A felfedezéshez a 133E jelzésű buszjáratot választottuk; a pesti végállomásról, Újpalotáról (XV. kerület) indultunk, és a budai oldalon, Nagytétény ipartelep végállomáson (XXII. kerület) fejeztük be az utazást.

*

Pestújhelyi evangélikus templom (XV. kerület, Templom tér 10.). Első állomásunk hűen tükrözi a város nagyvárossá válásának folyamatát. Pestújhely helyén korábban mezők terültek el; az építkezések csak az 1890-es évek végén kezdődtek meg, aztán kialakult a kertváros jellegű település.
A fás környezetben álló templomot 1933-ban avatták fel; tervezője Sándy Gyula volt. A templom különlegessége, hogy bár hűen tükrözi az „erős vár” stílusjegyeit, amelyek olyannyira jellemzők az építészre, mérete mégis a közösség befogadó, nyitott jellegét fejezi ki. Az egyszerűen díszített, fákkal körülvett épület belső terét a mennyezet különleges faszerkezete és Szita István lelkész-festőművész alkotásai ékesítik, amelyek János evangéliumából vett jeleneteket dolgoznak fel. „Utóéletük” is van ez utóbbi műveknek: inspirációul szolgáltak a Vállalom – Hívás a nem lelkészi szolgálatokra című, a Luther Kiadónál 2024-ben megjelent könyv borítójához.

pestujhely-foto-magyari-marton-03.jpg

Zuglói evangélikus templom (XIV. kerület, Lőcsei út 32.). A templom oltárterében elhelyezett kereszt sokak számára ismerős lehet, ugyanis ennek a fotója látható énekeskönyvünk borítóján. Az viszont kevésbé ismert tény, hogy ez a főváros talán leghosszabb ideig épült evangélikus hajléka. A Münnich Aladár tervezte épület alapkövét 1942-ben tették le, az első istentiszteletet 1950. május 7-én tartották benne, tornya pedig csak 1989-ben készült el. Végül a felszentelésére 1997. november 30-án került sor.
Egyik különlegessége a karzaton található orgona, amelyet 1984-ben, a Lutheránus Világszövetség budapesti világgyűlésének évében helyeztek el. A hangszert Trajtler Gábor evangélikus lelkész, egyházzenész és orgonaművész. tervezte; galamb formája pünkösd szimbólumaként jelenik meg, párbeszédet alkotva a mennyezeten elhelyezett, ünnepeinkre utaló szimbólumokkal.

zuglo-foto-magyari-marton-04.jpg

Zuglói evangélikus imaház (XIV. kerület, Gyarmat u. 14.). Az utazásunk során érintett templomok közül a Városligethez legközelebbi istentiszteleti hely talán a legkevésbé ismert. Az épületet 1922-ben vásárolta meg Gisle Johnson norvég lelkész és misszionárius, aki egyrészt saját lakhelyként, másrészt a Norvég Evangélikus Misszió központjaként használta. 1950-ben az evangélikus egyház vette át az épületet, egy ideig itt kapott helyet a Nagytarcsáról átköltöző Missziói Intézet. Napjainkban a Budapest-Zuglói Evangélikus Egyházközséghez tartozik.

zuglo-imahaz-foto-magyari-marton-04.jpg

Volt szlovák evangélikus templom (VIII. kerület, Rákóczi út 57.) A szlovák nyelvű evangélikusok egykori temploma 1867-ben épült Diescher József tervei alapján; három- és négyemeletes épülettömbökkel körülvett udvaron áll, az utcáról láthatatlan, létezésére csupán az épülettömb főhomlokzatán, az első emeleten elhelyezett Luther-szobor utal.
A 20. század második felére az egykor népes szlovák gyülekezet létszáma megfogyatkozott, így nem tudták fenntartani a templomot, és eladták az államnak. 2020-ban az Országos Szlovák Önkormányzat vásárolta meg igen leromlott állapotban. Ha szerencsénk van, és az egykori kapu helyén be tudunk pillantani a Rákóczi útról az udvarra, kívülről megszemlélhetjük a jelenleg éppen felújítás alatt álló épületet, amely a tervek szerint a jövőben kulturális rendezvényközpontként fog működni.

szlovak-foto-magyari-marton-08.jpg

Józsefvárosi evangélikus templom (VIII. kerület, Szentkirályi utca 51.). A szlovák templomhoz hasonlóan ez is rejtve marad az utcán sétálók szeme elől, mivel két bérház öleli körbe. Az Üllői út és a Szentkirályi utca sarkán álló épületegyüttesben működik a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája, itt található az országos egyház levéltára, könyvtára, valamint a Luther Kiadó és az Evangélikus Információs Szolgálat szerkesztősége is.
Az 1906-ban átadott templomot az udvari szárny emeletén helyezte el a tervező, Francsek Imre. (Legismertebb munkája a városligeti műjégpálya impozáns épülete, de az ő tervei alapján készült el a szarvasi Újtemplom is.) A templom különlegessége, hogy a belső udvari elhelyezkedése ellenére a tér tágas és világos, köszönhetően a nagy, kétemeletnyi magasságot átfogó ablakoknak.

jozsefvaros-foto-magyari-marton-01.jpg

Deák téri evangélikus templom (V. kerület, Deák Ferenc tér 4.). Ez a templomunk nemcsak hogy állt már Pest, Buda és Óbuda egyesítése idején, de abban az időben három nyelven – magyarul, németül és szlovákul – tartottak benne istentiszteleteket.
Az 1808-ban Pollack Mihály tervei alapján épült Deák téri templom a volt városfal helyén emelkedik, és a magyarországi klasszicista építészet egyik legkorábbi példája. Az 1849-es ágyúzás során megsérült, ekkor Hild József tervei szerint alakították át a homlokzatát. Eredetileg kis tornya is volt, de azt 1875-ben lebontották, mivel balesetveszélyessé vált. 2001-ben egy harminc elemből álló harangjátékot szereltek fel rá, amely óránként megszólal.
A templom az Insula Lutherana – evangélikus sziget – része, itt működik az Evangélikus Országos Múzeum, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium, a Kisdeák Evangélikus Óvoda, illetve a Huszár Gál könyvesbolt és Insula kávézó is.

deak-ter-foto-magyari-marton-02.jpg

Kelenföldi evangélikus templom (XI. kerület, Magyari István utca 1–3.). A főváros legnépesebb kerületében élő egyházközség 2024-ben ünnepli önállósodásának centenáriumát. A Schulek János tervezte neoromán stílusú épületegyüttes, benne a templom, 1928-ra lett kész; a helyén a városegyesítés idején még mező terült el.
A kelenföldi templom és a hozzátartozó épületszárnyak a 20. századi templomépítészet átgondolt, többfunkciós tervezésének példái. A mindössze huszonkét méter hosszú és tíz méter széles templom egyik oldalán a lelkészlakások találhatók, míg a másik épületszárny gyülekezeti funkciókat lát el. A gyülekezeti terem közvetlen kapcsolatban áll a templomtérrel, így onnan is követhető az istentisztelet. A kisebb termek pedig a gyülekezet hétköznapjainak adnak helyet, rugalmasan alkalmazkodva a különféle alkalmak igényeihez.

kelenfold-foto-magyari-marton-02.jpg

Lágymányosi Ökumenikus Központ – Evangélikus Egyetemi Gyülekezet (XI. kerület, Magyar tudósok körútja 3.). Az utazásunk során érintett templomok között ez az egyetlen, amely a 21. században épült, egyúttal több felekezetnek is otthont ad. 2002-ben avatták fel, tervezője a rendszerváltás utáni hazai evangélikus templomépítészet meghatározó építésze, az Ybl-díjas Benczúr László.
Az épületegyüttes saroktelken helyezkedik el, benne egy háromszög formájú, ék alakban kialakított templomtérrel, amelyet a letisztult téglafelületek, valamint a természetes fény és a külvilággal való kapcsolat határoz meg. A templom többfunkciós: otthont ad az evangélikus és a református egyetemi gyülekezetnek, és konferenciák helyszínéül is szolgál. Az épületkomplexumban található a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székhelye is.

meot-foto-magyari-marton-01.jpg

Budafoki evangélikus templom (XXII. kerület, Játék u. 16). Utunkat egy Sándy Gyula tervezte templommal kezdtük, zárjuk is egy általa tervezett másik épülettel! Ehhez az 1886-ig Promontor nevet viselő volt nagyközségig, a mai Budafokig utaztunk.
Az 1935-ben felszentelt, neoromán stílusú templomot érdemes a piac felől megközelíteni, így mutatkozik meg igazán harmonikus arányrendszere és a többszintes toronysisak egyedisége. A belső tér is tartogat meglepetést: a legkiemelkedőbb elem a körüljárható oltár, amely tökéletes összhangban van az épület egészével.

budafok-foto-magyari-marton-04.jpg

*

Kultúr- és egyháztörténeti felfedezőutunk az év bármely időszakában végigjárható, kicsikkel és nagyokkal egyaránt, de a város evangélikus gyülekezeteit érdemes és ajánlatos az istentiszteletek időpontjában felkeresve is megismerni.

Az írás eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2024. október 6.-13.–i számában jelent meg. Az Evangélikus Élet magazin kapható a Luther Kiadó könyvesboltjában (Budapest VIII., Üllői út 24.), a Huszár Gál könyvkereskedésben (Budapest V., Deák tér 4.), az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a kiado@lutheran.hu e-​mail címen, nyomtatott vagy digitális formában megvásárolható, illetve előfizethető a kiadó honlapján. 

Vissza a címlapra
Kötőszó
Társadalom és egyház, kereszténység és közélet, Krisztus és a 21. század. A világ (nem csak) lutheránus szemmel. Kötőszó – rákérdez, következtet, összekapcsol.
Legjobban pörgő posztok
Nagy száraz fehér pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Simon Dawson lett az Iron Maiden dobosa
sunthatneversets • 3 nap
Nagy őrölt édes fűszerpaprika teszt
Linda Morvai • 28 nap
A Bologna elleni mérkőzés
venember83 • 5 nap
Nagy friss csirkeszárny teszt
Linda Morvai • 1 hónap
Cikkek a címlapról
Edmond Locard, az úttörő kriminológus
Edmond Locard, a 19. század második felében (1877. december 13-án) született, és Arthur Conan-Doyle híres felügyelőjének, Sherlock Holmes kalandjainak megjelenése idején nőtt fel. Locard csodálta a kitalált karakter deduktív érvelését és mesteri logikáját. Később Locard, a Lyoni Egyetemen tanult…
Norev Peugeot 908 HDi FAP
A múltkor bemutatott ralimodellek után maradok a franciáknál, de ezúttal egy ízig-vérig pályára szánt versenyautó, egy modern klasszikus, a Le Mans-győztes Peugeot 908 HDi FAP következik. A Peugeot versenyautókhoz gyerekkori rajongás köt. Amikor az ezredforduló környékén elkezdtem érdeklődni a…
>